Warunki istotne umowy najmu
Przy zawieraniu umowy najmu należy kierować się postanowieniami rozdziału 59 Kodeksu Cywilnego Ukrainy, w którym określono podstawy, warunki, tryb zawarcia i rozwiązania umowy najmu.
Na podstawie umowy najmu jedna strona - wynajmujący przekazuje lub zobowiązuje się do przekazania drugiej stronie lokalu mieszkalnego na określony czas za opłatą.
Umowa najmu zawierana jest na piśmie.
Jeśli chodzi o formę umowy, ustawodawstwo Ukrainy nie przewiduje obowiązkowego poświadczenia notarialnego umowy najmu. Jednak umowa dokonana na piśmie podlega poświadczeniu notarialnemu tylko w przypadkach przewidzianych prawem lub za porozumieniem stron.
Zgodnie z art. 54 ukraińskiej ustawy „O notariacie", w szczególności notariusze poświadczają umowy, w stosunku do których ustawa określa obowiązkową formę notarialną, a także na wniosek stron i innych umów.
Oznacza to, że umowa najmu mieszkania musi być zawarta na piśmie i w razie potrzeby właściciel ma prawo uzgodnić z drugą stroną - najemcą poświadczenie notarialne. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że przedmiotem umowy v formie pisemnej powinno być samo mieszkanie oraz na cele zamieszkania.
Umowa najmu zawierana jest na czas określony. Jeżeli termin nie jest określony w umowie, uważa się, że umowa została zawarta na okres pięciu lat.
Najemca nie ma prawa dokonywać przebudowy i rekonstrukcję mieszkania bez zgody wynajmującego.
Jednak bieżąca naprawa wynajmowanego mieszkania, musi zostać przeprowadzona przez najemcę, chyba że umowa stanowi inaczej.
Wysokość opłaty za najem mieszkania jest ustalona w umowie najmu.
Jednostronna zmiana wysokości opłaty za najem mieszkania jest niedopuszczalna, chyba że umowa stanowi inaczej. Najemca płaci za najem mieszkania w terminie określonym w umowie najmu. Jeżeli termin płatności nie jest określony w umowie, najemca płaci miesięcznie.
Są to warunki istotne umowy najmu, bez których umowa nie może być uznana za zawartą.