Zakup nieruchomości na Ukrainie
Zasady nabycia oraz wynajmu nieruchomości na terenie Ukrainy przez cudzoziemca
Warunki nabywania nieruchomości, wynajmu lokali mieszkalnych przez Polaków na terenie Ukrainy.
Opodatkowanie wynajmu nieruchomości przez osoby fizyczne, stawki i rodzaje opodatkowania.

Do chwili obecnej Ukraina nie ma ograniczeń w nabywaniu nieruchomości (mieszkań) przez obcokrajowców (nierezydentów Ukrainy), nabywanie nieruchomości regulują Kodeks Podatkowy i Kodeks Ziemski Ukrainy.
Artykuł 41. Każdy ma prawo do władania, używania i rozporządzania swoją własnością, wynikami swojej intelektualnej i twórczej działalności. ... Nikt nie może zostać bezprawnie pozbawiony prawa własności. Prawo własności prywatnej jest nienaruszalne.
Konstytucja Ukrainy
1818 Magazine by Stephanie Toole
Do nabycia nieruchomości cudzoziemiec potrzebuje następujących dokumentów:

1. ważny paszport zagraniczny;

2. przetłumaczone i poświadczone notarialnie tłumaczenie paszportu zagranicznego na Ukrainie;

3. kod identyfikacyjny podatnika (NIP);

4. notarialna zgoda małżonka na nabycie określonej nieruchomości.




Warunki istotne umowy najmu

Przy zawieraniu umowy najmu należy kierować się postanowieniami rozdziału 59 Kodeksu Cywilnego Ukrainy, w którym określono podstawy, warunki, tryb zawarcia i rozwiązania umowy najmu.
Na podstawie umowy najmu jedna strona - wynajmujący przekazuje lub zobowiązuje się do przekazania drugiej stronie lokalu mieszkalnego na określony czas za opłatą.
Umowa najmu zawierana jest na piśmie.
Jeśli chodzi o formę umowy, ustawodawstwo Ukrainy nie przewiduje obowiązkowego poświadczenia notarialnego umowy najmu. Jednak umowa dokonana na piśmie podlega poświadczeniu notarialnemu tylko w przypadkach przewidzianych prawem lub za porozumieniem stron.
Zgodnie z art. 54 ukraińskiej ustawy „O notariacie", w szczególności notariusze poświadczają umowy, w stosunku do których ustawa określa obowiązkową formę notarialną, a także na wniosek stron i innych umów.

Oznacza to, że umowa najmu mieszkania musi być zawarta na piśmie i w razie potrzeby właściciel ma prawo uzgodnić z drugą stroną - najemcą poświadczenie notarialne. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że przedmiotem umowy v formie pisemnej powinno być samo mieszkanie oraz na cele zamieszkania.

Umowa najmu zawierana jest na czas określony. Jeżeli termin nie jest określony w umowie, uważa się, że umowa została zawarta na okres pięciu lat.
Najemca nie ma prawa dokonywać przebudowy i rekonstrukcję mieszkania bez zgody wynajmującego.

Jednak bieżąca naprawa wynajmowanego mieszkania, musi zostać przeprowadzona przez najemcę, chyba że umowa stanowi inaczej.

Wysokość opłaty za najem mieszkania jest ustalona w umowie najmu.

Jednostronna zmiana wysokości opłaty za najem mieszkania jest niedopuszczalna, chyba że umowa stanowi inaczej. Najemca płaci za najem mieszkania w terminie określonym w umowie najmu. Jeżeli termin płatności nie jest określony w umowie, najemca płaci miesięcznie.

Są to warunki istotne umowy najmu, bez których umowa nie może być uznana za zawartą.

Opodatkowanie wynajmu nieruchomości przez osoby fizyczne (stawki i rodzaje opodatkowania).

Tryb opodatkowania dochodów uzyskanych z najmu lokalu mieszkalnego nierezydentem regulują przepisy Kodeksu Podatkowego Ukrainy:

Nieruchomość będąca własnością osoby fizycznej niebędącej rezydentem jest dzierżawiona wyłącznie przez osobę fizyczną przedsiębiorcę lub osobę prawną będącą rezydentem (osoby upoważnione), która na podstawie pisemnej umowy pełni funkcję przedstawiciela tego nierezydenta i działa jako jego agent podatkowy w zakresie tych dochodów.

Nierezydenta, który narusza postanowienia niniejszego ustępu, uważa się za unikającego opodatkowania.

Odpowiedzialność za uchylanie się od płacenia podatków przewiduje art. 212 Kodeksu karnego Ukrainy, w zależności od wagi przestępstwa - grzywna od 300 do 500 minimalnych dochodów wolnych od podatku lub kara pozbawienia wolności od 5 do 10 lat.

Dochody, podlegają opodatkowaniu przez agenta podatkowego w momencie ich naliczenia (płatności) według stawki 18% (oraz 1,5% podatku wojskowego).

W praktyce takim pośrednikiem podatkowym jest agencja nieruchomości, która działa na podstawie umowy. Taka umowa jest konieczna zgodnie z uchwałami Narodowego Banku Ukrainy i późniejszym wypłacenia czynszu na rzecz właściciela niebędącego rezydentem.